Stray-Petersburg
Вы хотите отреагировать на этот пост ? Создайте аккаунт всего в несколько кликов или войдите на форум.

Auve etsii kotia Suomesta - Айва

Участников: 2

Перейти вниз

Auve etsii kotia Suomesta - Айва Empty Auve etsii kotia Suomesta - Айва

Сообщение  vilma Вс Июн 12, 2011 8:05 pm

аватар
Auve etsii kotia Suomesta - Айва 791452af7677t

Auve etsii kotia Suomesta - Айва F71a6877e357t Auve etsii kotia Suomesta - Айва 2f0a636f6b95t Auve etsii kotia Suomesta - Айва 26fc80e4a29dt Auve etsii kotia Suomesta - Айва E66dc60d276at Auve etsii kotia Suomesta - Айва Eeda15f4abd6t Auve etsii kotia Suomesta - Айва C003a99f54d1t Auve etsii kotia Suomesta - Айва E42fd3b0d150t Auve etsii kotia Suomesta - Айва 62b56452f859t Auve etsii kotia Suomesta - Айва 6c3d9fd793a8t


Auve

Arvioitu syntymäaika: 09.2010
Säkäkorkeus: 53cm
Paino: 15 kg
Rokotettu, ei leikattu.

Auve on kotikoira.Leikkii ja temmeltää kotona,mutta ulkona arastelle rajua menoa.Kulkee hihnassa ja vapaana ollessaan voi lähteä kulkemaan poispäin ja silloin pitää seurata Auvea ja pyytää häntä pysähtymään.Auve jää odottamaan ja antautuu,ajattelee varmaankin olevansa pidetty kun noin halutaan hänet luokseen.Asia varmasti korjaantuu paremmaksi ajan myötä ja Auve tulle kutsusta heti luokse.Ruokahalu on Auvella hyvä,ei vahdi ruokaansa.Luonteeltaan ihmisystävällinen ja muutenkin harmiton.Auve ei ole agressiivinen vaan poistuu paikalta jos joku koira haluaa hanskata.Auve siis ajattelee aivoillaan eikä hampaillaan.


22.08.2011

Auve on oppinut jo vapaana ollessaan tulemaan luokse kutsusta:Auve tule tänne.Juokseekin nyt vain ulkoiluttajan lähistöllä.Auve on oppinut luottamaan hoitajiinsa ja osoittaa sen kasvavalla kiintymyksellä.Leikkii myös mielellään koirien kanssa jotka eivät osoita agressivisuuttaan.

Auve etsii kotia Suomesta - Айва 791452af7677tAuve etsii kotia Suomesta - Айва 517f81769809t
Auve etsii kotia Suomesta - Айва 6c3d9fd793a8tAuve etsii kotia Suomesta - Айва Bad3a23270f9t


Kuvassa on Ronja ja Auve.Ihmisen hylkäämiä molemmat,mutta nyt ovat kotihoidossa Pietarissa.Ronjan pelastus oli opiskelija Suomesta joka pelasti Pienen Ronjan Tverin kaduilta harhailemasta,kuolemaansa odottamasta.Auve oli onnekseen valinnut levähdyspaikan Kerrostalon oven edestä josta kulki ihminen joka keskeneräisyydestään huolimatta antoi Auvelle mahdollisuuden elää kotikoirana.

Auve etsii kotia Suomesta - Айва 206d51831a19tAuve etsii kotia Suomesta - Айва Fa4c0c428351tAuve etsii kotia Suomesta - Айва 5eca29158b9et



Auve vielä ihmisen hylkäämänä,mutta ei varmaankaan Jumalan,koska varmaankin kohtalon johdattamana lepäili Ihmisen kulkureitillä joka keskeneräisyydestään huolimatta antoi kodin Auvelle.
Auve etsii kotia piakkoin kotia Suomesta.

Auve etsii kotia Suomesta - Айва Ad1faf1d795et


http://www.kodittomat-koirat.com/index.php?option=com_content&view=article&id=1191:auve&catid=29:kodittomatnartut&Itemid=75


Последний раз редактировалось: vilma (Ср Июн 22, 2011 8:41 pm), всего редактировалось 6 раз(а)

vilma
Администратор

Сообщения : 2695
Дата регистрации : 2011-06-11

Вернуться к началу Перейти вниз

Auve etsii kotia Suomesta - Айва Empty Re: Auve etsii kotia Suomesta - Айва

Сообщение  vilma Вс Июн 12, 2011 8:06 pm

Фото вставлены в главпост.

vilma
Администратор

Сообщения : 2695
Дата регистрации : 2011-06-11

Вернуться к началу Перейти вниз

Auve etsii kotia Suomesta - Айва Empty Re: Auve etsii kotia Suomesta - Айва

Сообщение  vilma Вс Июн 12, 2011 8:19 pm

Новости и фото вставлены в главпост.

vilma
Администратор

Сообщения : 2695
Дата регистрации : 2011-06-11

Вернуться к началу Перейти вниз

Auve etsii kotia Suomesta - Айва Empty Re: Auve etsii kotia Suomesta - Айва

Сообщение  vilma Вс Июн 19, 2011 7:16 pm

Фото вставлены в главпост.

vilma
Администратор

Сообщения : 2695
Дата регистрации : 2011-06-11

Вернуться к началу Перейти вниз

Auve etsii kotia Suomesta - Айва Empty Re: Auve etsii kotia Suomesta - Айва

Сообщение  vilma Пн Июн 20, 2011 11:15 am

Перевод и фото вставлены в главпост.


Последний раз редактировалось: vilma (Пн Авг 22, 2011 9:12 am), всего редактировалось 1 раз(а)

vilma
Администратор

Сообщения : 2695
Дата регистрации : 2011-06-11

Вернуться к началу Перейти вниз

Auve etsii kotia Suomesta - Айва Empty Re: Auve etsii kotia Suomesta - Айва

Сообщение  vilma Ср Июн 22, 2011 2:47 pm

Вот мы с Auve ездили в клинику на осмотр и прививки.
Auve ja Ronja matkalla klinikalle rokotettavaksi.Matka autossa sujuu Ronjalta kuin vanhalta tekijältä,mutta Auvea matka vähän rassaa kun on ensimäinen kerta autossa.Auve kylläkin katseli uteliaasti ikkunasta ja arveli matkan taittuvan helposti ei tarvinnut edes tassujaan käyttää.

Auve etsii kotia Suomesta - Айва 10bd90edce4at Auve etsii kotia Suomesta - Айва E3346b65a099t
Auve etsii kotia Suomesta - Айва F693559a2fc7t Auve etsii kotia Suomesta - Айва 115dd73eaa53t

Ждут приема врача Auve ja Ronja
Auve ja ronja klinikalla,ronja opasti Auvea kun oli jo tuttua hänelle mokomat toimenpiteet.
Auve etsii kotia Suomesta - Айва 0b6364f85c6at
это мы возвращаемся домой из клиники
Auve etsii kotia Suomesta - Айва 7e099d0787fbt
Ollaan matkalla kotiin ja Auvekin jo osaa vähän nauttia autokyydistä.
я шампунем намыла им ноги( после клиники , поездки....) и они тут же улеглись с Роней спать...
Auve etsii kotia Suomesta - Айва 4e91f8b4ad80t
Sinttenpä ollaankin jo tutuissa tiloissa ja Auve ja Ronja katsoo reissun niin rasittavaksi,että nokoset ovat paikallaan.



Последний раз редактировалось: vilma (Ср Июн 22, 2011 8:54 pm), всего редактировалось 4 раз(а)

vilma
Администратор

Сообщения : 2695
Дата регистрации : 2011-06-11

Вернуться к началу Перейти вниз

Auve etsii kotia Suomesta - Айва Empty Re: Auve etsii kotia Suomesta - Айва

Сообщение  Admin Ср Июн 22, 2011 4:10 pm

386. Auve
Размещена на Кodittomat-Koirat и Stray-Petersburg

Admin
Администратор форума

Сообщения : 304
Дата регистрации : 2011-06-06

http://stray-petersburg.narod.ru

Вернуться к началу Перейти вниз

Auve etsii kotia Suomesta - Айва Empty Re: Auve etsii kotia Suomesta - Айва

Сообщение  vilma Ср Июн 22, 2011 7:57 pm

Ура!!!!

Ауве нашли семью в Финляндии I love you I love you I love you


Последний раз редактировалось: vilma (Сб Ноя 26, 2011 8:16 pm), всего редактировалось 1 раз(а)

vilma
Администратор

Сообщения : 2695
Дата регистрации : 2011-06-11

Вернуться к началу Перейти вниз

Auve etsii kotia Suomesta - Айва Empty Re: Auve etsii kotia Suomesta - Айва

Сообщение  vilma Сб Ноя 26, 2011 8:15 pm

вот вести из новой семьи Ауве.

vilma пишет:Ауве
Все идет лучше чем хорошо. С кошками уже начинает знакомится. Тяжело начала, но потом все стало легче, начала теперь начала понимать как себя с ними вести. Она очень быстро учится. Сейчас она кошку Миску толкает под попу и уже начинают становиться друзьями. Вначале вдохновленная Ауве пыталась бегать за кошками, прошла неделя и теперь она уже знает как себя вести.
Ауве нашла себе друга по соседству, это 6-летний кобель Отто. Сейчас пока за ней кто-то весь день смотрит, она еще не оставалась одна дома. Нас несколько беспокоит как она будет себя вести , когда будет оставаться одна днем. В начале Ауве все пыталась жевать, мы от нее отбирали и клали на место. Сейчас она уже понимает и сама отдает. Сейчас она много двигается.
Ауве- золотце, хорошо к людям и другим собакам. Людям очень радуется. Ведет себя лучше, чем многие собаки здесь: не лает когда взволнована. На поводке хорошо, иногда тянет, когда видит что-то незнакомое. Бывает взволнована от больших лесных и полевых прогулок. Надо было видеть ее, когда она впервые сегодня увидела оленя, а вчера лебедей!
Она бежала за ними, но быстро возвращалась обратно. Когда гуляет у нас во дворе, то ничего не слышит, ее не дозовешься. Но уже лучше, привыкает.
Она спит рядом с нами и всегда хочет находится там где мы. Понимает, что мы говорим, а мы понимаем, что она хочет. Хорошая собака.
Бывшим хозяевам Ауве хотим передать большое спасибо за то, что дали хорошие привычки, социализировали собаку, что собака доверяет людям. Это дало возможность для минимальной, быстрой адаптации в новом доме.
Т. Мерье

vilma
Администратор

Сообщения : 2695
Дата регистрации : 2011-06-11

Вернуться к началу Перейти вниз

Вернуться к началу

- Похожие темы

 
Права доступа к этому форуму:
Вы не можете отвечать на сообщения